A. Listem (0)

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır

heading_title

Türk kahvesi… 40 yıllık hatırların tescilli içeceği ile ilgili söyleyeceklerimiz bitmez. Ama biz bugün en kolay haliyle Türk kahvesi yapımından bahsedeceğiz.


Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Son dönemde çıkan elektrikli cezveler ile birlikte hızlıca Türk kahvesi yapabiliyoruz. Ama cezvede Türk kahvesi yapmanın da keyfi ayrı oluyor diyenlerin sayısı da az değil. En basit haliyle, kolay, geleneksel cezvede Türk kahvesi nasıl yapılır gelin bizden öğrenin.
Bu arada tariften önce bahsetmek istediğimiz noktalar var. Taze kavrulmuş ve kaliteli çekirdeklerden oluşması yapacağınız Türk kahvesinin lezzetli olmasını sağlayacaktır. Barak Dibek olarak %100 Arabica kahve çekirdeklerini kavurarak elde ettiğimiz Barak Dibek Türk Kahvesi'ni özenle kavuruyor ve öğütüyor, aroma ve tazeliğini hep koruyoruz.
%100 Arabica dedik ama nedir bu Arabica? Arabica, yüksek rakımda yetişen, üretimi zahmetli, ağızda bıraktığı tat ve lezzet açısından diğer kahve çekirdeklerinden çok daha üstün olan bir çekirdek türüdür. Barak Dibek Türk Kahvesi’nde ise sadece Arabica çekirdekleri ile öğütülmüş kahve yer alır.
Bir püf noktası daha verelim. Barak Dibek Türk Kahvesi’nin tadı ve kokusuyla tazeliğini daha uzun süre koruyabilmesi için, teneke kutuda aldığınız Barak Dibek Türk Kahvesi’ni aynı kutuda saklayabilirsiniz. 100 gr’lık paketlerde aldığınız Barak Dibek Türk Kahvesi’ni ise bir kavanoza boşaltmanızı veya ambalajı açtıktan sonra sıkıca kapatarak serin ve kuru yerde saklamanızı öneririz.
Şimdi tarif zamanı!
Barak Dibek Türk Kahvesi ile enfes ve kolay Türk kahvesi yapımı şöyle:
Cezve içerisine ilk önce kahve, sonra isteniyor ise şeker ve üzerine su sıralaması takip edilerek Türk kahvenizi pişirme ön hazırlığını yapın.
Cezveye her fincan için 2 çay kaşığı Barak Dibek Türk Kahvesi ve dilediğiniz kadar şeker ekleyin.
Ardından her fincan için 1 Türk kahvesi fincanı soğuk içme suyu koyun.
Kahveyi (ve eklediyseniz şekeri) su ile iyice ıslanacak ve çözünecek şekilde karıştırın.
Cezveyi kısık ateşte üzerinde köpük oluşuncaya kadar kaynama derecesine yaklaşmasını gözleyin.
Kaynamaya başlamadan önce kısık ateşten alarak üst tabakada kabaran kahve köpüğünü fincanlara eşit miktarda pay edin.
Cezvede kalan kahveyi bir taşım daha kaynatın ve sonra fincanlara paylaştırın.